A nappali a belső tér szíve. Általában egyszerre több funkciót is betölt. Ez a hely az összejövetelek, a pihenés, de a szórakozás helyszíne is. Rendezze be úgy, hogy funkcióit tökéletesen betöltse, emellett stílusos és hangulatos legyen. Tanácsot adunk, hogyan rendezheti be megfelelően a nappaliját.
A tervezéssel kezdődik
A legtöbb háztartásban a nappali egy többfunkciós tér, amelyben a család minden tagja megtalálja a saját kényelmét. A nappali gyakran funkcionál könyvtárként, dolgozószobaként, étkezőként, kisgyermekes családoknál pedig játszóhelyként. Ahhoz, hogy a nappalit funkcionálisan fel tudja osztani és be tudja rendezni, helyesen kell megtervezni.
Egy dizájner segíthet a tervezésben, de akár saját maga is elvégezheti. Használhatja az egyik szabadon hozzáférhető tervezőprogramot, vagy ott van a jó öreg klasszikus papír és ceruza. Mérje ki jól a szobát, és jegyezze fel:
- hol találhatók konnektorok,
- hol vannak az ablakok,
- hol van a fűtés,
- hová nyílnak az ajtók,
- milyen magas a mennyezet,
- milyen magasságban vannak az ablakpárkányok,
- hol vannak a csillárok vagy a kábelek, amelyek összekötik őket??
Felosztás funkcionális zónákra
Miután feltérképezte a kritikus területeket, elkezdheti a helyiség zónázását. A zónák részben összeolvadhatnak, de soha nem fedhetik át egymást, és nem zavarhatják egymást. Ne ijedjen meg. A zónázás nem jelenti azt, hogy válaszfalakat kell építenie. Megúszhatja a helyiség vizuális elválasztásával is. Hogyan?
- Használjon színeket – minden zóna lehet más-más színű, de mindig ügyeljen arra, hogy a színek együtt működjenek. Csak a választott szín különböző árnyalataira támaszkodjon, hogy azok harmonikusan működjenek együtt.
- Tapéta – használhat tapétát, hogy megkülönböztesse az egyik zónát a másiktól. Ismét olyan tapétára fogadhat, amelyen a nappalijára jellemző színvilág jelenik meg. Választhat azonban teljesen eltérő tapétát is, hogy a kiválasztott zóna domináns legyen.
- Megvilágítás –minden zóna különleges világítást érdemel a nappaliban. Nem lesz hiány egy központi csillárból sem, amely az egész teret megvilágítja. A munkaterületen legyen egy asztali lámpa, a pihenőhelyen pedig hangulatvilágítás LED-láncok és -csíkok vagy olvasólámpa formájában. Az olvasólámpa a kanapé mellett is lehet.
Az optikai elválasztás mellett használhatja a bútorokkal való elválasztást is. A munkaterületet elválaszthatja a nappali többi részétől egy polc állvánnyal is. A pihenősarkot elválaszthatja egy zöld, lógó virágokkal díszített fal, de egy félköríves sínben elhelyezett fényfüggönnyel is
Bútorok a nappaliba
A bútorok kiválasztásakor gondoljon a következőkre:
- funkcionalitás,
- tartósság,
- méretek.
Gondolja át azt is, hogy egyes bútorok helyettesíthetők-e jobb alternatívával. Például egy nagy kanapé helyett elhelyezhet egy háromszemélyest és két fotelt. Így könnyen változtathatja az ülőhelyek pozícióját, hogy a beszélgetéseknél minden tag láthassa egymást. A nappali szekrénysort helyettesítheti egy egyszerű TV asztallal. Minden attól függ, hogy mekkora hely áll rendelkezésére, és mennyi tárolóhelyre van szüksége.
Ügyeljen arra, hogy gondosan mérje ki a bútorokat. A nappali berendezésénél ajánlott a legnagyobb bútordarabokkal kezdeni, és a legkisebb darabok felé haladni, amelyek kiemelik az összhatást.
- Nappali és dolgozószoba – a kanapén kívül a szobában legyen egy íróasztal és egy ergonomikus irodai szék is.
- Nappali és étkező – ebben a multifunkcionális térben nemcsak a pihenésnek, hanem a lakomázásnak is helyet kell biztosítani. A térnek megfelelően nagy étkező asztalra és székekre van szüksége.
- Nappali és gyerekszoba egyben – itt a játszóhely mellett helyet kell biztosítani egy íróasztalnak is a házi feladatokhoz és az alkotáshoz, valamint polcoknak és állványoknak a játékok számára és egy komódnak a ruhák számára.
Miután kiválasztotta a domináns bútordarabokat, folytassa a kisebb és kevésbé fontos darabok kiválasztását. De ne feledje a mondást: mindent csak mértékkel. A nappalinak szellősnek és tágasnak kell lennie. Csak így érezheti magát otthonosan. Ezt követi az olyan képek és dekorációk kiválasztása a nappaliba, amely meghitt és kellemes hangulatot kölcsönöznek.
Ergonómiai szabályok a kényelmes és praktikus működéshez
Inspirációt keres a nappalijához? Ne csak a dizájnt, hanem a dolgok gyakorlati oldalát is vegye figyelembe. Mit ér egy hatalmas kanapé, ha nem tudsz kényelmesen közlekedni körülötte? Tudja meg, milyen méretek fontosak a nappalija számára.
- Az ülőhely magassága – ahhoz, hogy a kanapén kényelmes legyen ülni, de a kanapéról könnyű is legyen felállni, az ülőhelynek 45-50 cm-re kell lennie a talajtól.
- A kanapé mélysége – a kanapé mélysége befolyásolja, hogy mennyire lehet kényelmesen ülni. A kényelmes üléshez az ülés mélységének 58 és 63 cm között kell lennie. Ha mélyebb ülést szeretne a kényelmesebb pihenés érdekében, akkor olyan kanapét válasszon, amelynek állítható háttámlája van.
- A dohányzóasztal magassága – ajánlott, hogy a dohányzóasztal tárolófelülete hasonló magasságban legyen, mint a kanapé ülőfelülete.
- Bútorok közötti szabad tér –a bútorok között legalább 50 cm szabad térnek kell lennie.
- Szobák és zónák közötti tér – a szabad térnek legalább 60 cm-nek kell lennie. A 80-90 cm pedig ideális.
- Megfelelő ülésméret – az ülést használó személyek számának megfelelően válassza ki a méretet. Minden átlagos magasságú személynek körülbelül 60 cm ülőhelyre van szüksége.
- Kávéasztal és kanapé – a köztük lévő távolságnak körülbelül 40 cm-nek kell lennie.
- A TV és a kanapé közötti távolság – a TV és a kanapé közötti távolságnak körülbelül a TV átlójának 2,5-3-szorosának kell lennie.
Legyen a nappali stílusos, de mindenekelőtt funkcionális. Csak így érezheti magát kényelmesen és biztonságban.