A színek személyiséget kölcsönözhetnek a belső térnek. Tudnia kell azonban, hogyan használja őket megfelelően. Nem minden árnyalat illik egymáshoz, ezért a színek keverése egy kis alkímiát jelenthet. Íme egy világos útmutató, hogyan válasszon olyan színeket, amelyek jól harmonizálnak együtt a belső térben.
A színek megfelelő kombinációja a kívánt hatást kelti a belső térben
Színkombinációk nem csak a lakás szobáinak méretétől függően
Hallott már az illúzió múzeumairól? Vagy esetleg járt már valamelyikben? Elgondolkodott már azon, hogy vajon mi lehet a varázslatuk titka? Az egész a perspektívával, a színekkel és a mintákkal való munkáról szól. A színek és a minták teljesen át tudják alakítani egy interier karakterét. Ezért jó, ha előre átgondolja, hogy nagy vagy kis helyiséghez választ-e színt, vagy hogy a szoba északi vagy déli fekvésű.
A világos színek nagyobbnak tűntethetik a helyiségeket, ezért különösen alkalmasak kis helyiségekbe. A kis helyiségek közé tartoznak különösen a hálószobák, a előszobák és a fürdőszobák. A sötét színek elnyelik a fényt, ezért nagy helyiségekben használják őket. Kicsi és sötét szobákba nem alkalmasak, mert így még kisebbnek tűnhetnek.
A függőleges csíkok és minták nagyobbnak tűntethetik a helyiséget, azaz felfelé nyúlnak. Ezt értékelni fogja, ha alacsony a mennyezete. Nem lesz klausztrofób érzése a szobában. A vízszintes minták viszont szélesre nyújthatják a szobát.
A színhőmérsékletet a kardinális pontok irányultsága alapján válassza ki. Ha a szoba az északi oldalon van, kevesebb nap és fény fog bejutni. Ezért válasszon meleg és világos színeket a belső térbe. Ha a szoba déli fekvésű, akkor nagyon világos és napfényes lesz. Ezért megengedheti magának, hogy hidegebb és sötétebb színeket használjon, amelyek hűvösebbé teszik a helyiséget.
Le kell hűteni a szobát? Nyúljon a hűvösebb árnyalatokhoz
Hogyan válasszunk nem csak kontrasztos színeket, amelyek illenek egymáshoz?
A belső tér színválasztásának logikusnak kell lennie. Semmiképpen sem érdemes néhány "kedvenc" színt választani, amelyek nem illenek össze, és az otthonát cirkuszszerűvé teszik. Hogyan keverjük össze a megfelelő színeket a belső térben?
A legjobb segédeszköz a színkör. Hogyan tájékozódjon benne?
- Három szín –válassza ki a kedvenc színét, és rajzoljon belőle egy egyenlő szárú háromszöget a színskálán. Így további két olyan színt kap, amely megfelel a kiválasztott színnek.
- Kontraszt – ha csak egyszerű két színből álló kontrasztot szeretne, válassza ki kedvenc színét. A vele közvetlenül szemben lévő körbe eső második szín lesz a hozzá illő.
- Tónusos kontraszt – ha nem rajong a színvadászatért, hajtson a színek tónusos kombinálása felé. Ismét válassza ki a kedvenc színét. A beosztott színtónusok ezután közvetlenül mellette fognak feküdni a színkörön.
A színkör a tökéletes eszköz az árnyalatok kombinálásához
A dizájnerek a 60-30-10 szabály szerint dolgoznak
A 60-30-10 szabály segít abban a kérdésben, hogy hogyan keverjük a színeket úgy, hogy azok jól harmonizáljanak együtt. Az egész a színről szól:
- fő,
- másodlagos,
- kiegészítő.
Nyilvánvaló, hogy a szabályok azért vannak, hogy megszegjük őket, így maradhat a 60-30-10-10 vagy a 75-15-10 mellett. Csak az menjen bele ezekbe a variációkba, akinek tényleg van érzéke a kombinációkhoz. Egy kezdőnek az előbbi arány is megteszi.
Tervezői eredmény? Csak tanulja meg az alapvető szabályokat
60 % = fő szín
A legmagasabb szám a fő szín. Ez horgonyozza le az egész teret, és a szoba legnagyobb részein kell megjelennie: a falakon, a padlón, a nagyméretű bútorokon, például a szekrényeken, és a szilárd felületeken: az ablakkereteken, ajtókereteken vagy ajtón. Válasszon semleges színt a mintadarabok közül: fehér, szürke, bézs. Ez remek kiindulópont a többi szín kombinálásához.
30 % = másodlagos szín
A második szín a belső térben az első színhez képest feleakkora mennyiségben jelenik meg. A fő színnél markánsabbnak kell lennie, de semmiképpen sem kontrasztosnak. A fő színtől eltérő árnyalatot is választhat. A két színnek harmonikusnak kell tűnnie egymással. A másodlagos szín általában nagyobb bútordarabokon jelenik meg: kanapékon, komódokon, hálószobai vagy nappali bútorszetteken. Ezenkívül lehet függönyökön vagy szőnyeg darabokon is.
10 % = kiegészítő szín
Akcentusszín, amely a kiegészítőkön és lakástextilekben a legkisebb mennyiségben van jelen. Mivel idővel megunhatja, könnyen lecserélheti egy másik színre. Ez a hab a tortán.
Színek temperamentum szerint
A színek kiválasztásakor a saját temperamentuma vagy annak a személynek a temperamentuma alapján dönthet, akinek a szobát berendezi. Ez általában egy diák- vagy gyerekszoba.
- Melankólikus – színe a kék. Nyugtató, visszafogott és passzív benyomást kelt. A nyugalom, az elégedettség és a harmónia érzését kelti. Harmonizáló színei a vörös és a narancs árnyalatai.
- Flegmatikus – a hozzá legközelebb álló szín a zöld. A nyugalom és a bizalom érzését kelti. Meleg árnyalatokban vidám és bátorító, hideg árnyalatokban befelé forduló és távolságtartó. Harmonizáló színek közé tartozik a vörös és a sárga-vörös árnyalatok.
- Szangvinikus – a sárga felé hajlik, amely világos, légies, vidám és optimista. Harmonizáló a lila, amely egyensúlyt ad a szangvinikusnak.
- Cholerikus – jellemző színe a vörös, amely dinamikus, aktív, élénk és feltűnő. A kék-piros harmonizáló színnek számít. Kiegészítő színe a gazdag zöld.
A színek szorosan kapcsolódnak a mintákhoz
Miután megtervezte a színkoncepcióját, folytathatja a minták beépítését. A színek kiválasztásához hasonlóan a minták is a hármas szabály szerint alakulnak. Ez azonban nem az arányokról, hanem a méretről szól. Választhat az alábbi minták közül:
- kicsi,
- közepes,
- nagy.
A minták kiválasztásakor ne feledje, hogy 2-3 minta és egy egyszínű kombinációja mutat a legjobban. Így lehet ez a következő:
- egy minta nagy méretben, egy kis méretben, a harmadik pedig csak a szín lesz.
- Egy minta nagy, majd közepes és kicsi, plusz szín.
Ne feledje, hogy a mintán lévő színeknek meg kell ismétlődniük a belső térben. Általában kiegészítők lesznek. Ezért a kiválasztott mintákon is meg kell jelennie a kiegészítő színnek, amely 10% -ot jelent.